Εμπόδια στην πορεία προς έναν πραγματικό πολιτισμόΤεχνολογία και φυσικές επιστήμες πολύ καλά συν πολιτική και οικονομία όχι αρκετά μείον. Τι εμποδίζει την ανθρωπότητα να ανέλθει στον πραγματικό πολιτισμό;![]()
Απαιτείται ομαδική εργασία, κάθε μέρος της κοινωνίας πρέπει να συμβάλει στην ανάβαση. Αλλά οι μαθητές της ιδεολογίας του μίσους της ταξικής πάλης προσπαθούν να εξηγήσουν τα πάντα μόνο με όρους της ιδεολογίας του μίσους τους που διχάζει την κοινωνία. Η εχθρότητα αντί για την ομαδική εργασία είναι η κορυφαία τους παραδοχή.
Χωρίς τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και την ανακύκλωση, η κατάσταση θα ήταν πραγματικά τόσο απελπιστική όσο περιγράφεται στο βιβλίο "Τα όρια της ανάπτυξης". Οι οπαδοί αυτής της λατρείας της καταστροφής εκφράζουν το μίσος τους για τον εαυτό τους με το "Οι υγιείς πλανήτες δεν έχουν ανθρώπους". Η αυτοκαταστροφή αντί για νέους στόχους είναι η κορυφαία τους παραδοχή.
Ο οικονομολόγος παίζει με ανούσιους αριθμούς, χωρίς να λαμβάνει υπόψη του το συνεπακόλουθο κόστος ή τη ζημία. Αν, για παράδειγμα, οι τιμές ανεβαίνουν λόγω μιας τεχνητής έλλειψης, ο οικονομολόγος χαίρεται για τη μεγάλη οικονομική ανάπτυξη.
|