Obstacole pe drumul spre o civilizație realăTehnologie și științe naturale foarte bine plus politică și economie nu suficient minus. Ce împiedică omenirea să se ridice la adevărata civilizație?![]()
Este necesară munca în echipă, fiecare parte a societății trebuie să contribuie la progres. Dar discipolii ideologiei urii, lupta de clasă, încearcă să explice totul doar în termenii ideologiei lor de ură care divizează societatea. Dușmănia în loc de munca în echipă este cea mai înaltă premisă a lor.
Fără energie regenerabilă și fără reciclare, situația ar fi la fel de disperată precum cea descrisă în cartea "Limitele creșterii". Adepții acestui cult apocaliptic își exprimă ura de sine prin "Planetele sănătoase nu au oameni". Autodistrugerea în loc de noi obiective este cea mai înaltă premisă a lor.
Economistul jonglează cu cifre lipsite de sens, fără a lua în considerare costurile sau daunele indirecte. Dacă, de exemplu, prețurile cresc din cauza unei penurii artificiale, economistul se bucură de marea creștere economică.
|